Régen írtam már olyan bejegyzést, amely túrára serkent, de egy nemzeti ünnepünkön olyan szép túraútvonalat tettünk meg, amiről érdemes írni. Dobogókőre másztunk fel a Rám-szakadékon keresztül.Mivel busszal érkeztünk a Dömösi dunapartra még nem tudtuk, hogy csak felfelé vagy esetleg még lefelé is tudunk jönni, sokkal szabadabban kirándultunk, mintha az autó miatt még biztosan le is kéne jönni. A busznál csak leszól az ember, hogy "kérjük, jöjjön fel"..... :)Mielőtt valaki elindul, fontos tudni:
- A Rám-szakadék turistaútján kizárólag alulról felfelé, azaz Dömös felől Dobogókő irányába haladjanak! Lefelé tehát más úton.....Felülről lefelé, azaz Dobogókő felől Dömös irányban, a Lukács-árokban vezető sárga sáv jelzésű útvonalat ajánljuk, mely a Rám-szakadék felső pihenőhelye mellett halad el. A Lukács- árkot választva, a Rám-szakadékkal hasonló értékű, gyönyörű völgyet ismerhet meg.
- Kedvezőtlen időjárási körülmények között ne induljanak el a Rám-szakadékba, mert olyankor veszélyes a szakadékban való haladás!
- Mindvégig kövessék a kijelölt turistajelzést! A szakadékból ki-, illetve oda bemászni életveszélyes!
- A kihelyezett létrák és kapaszkodó korlátok az Önök biztonságát szolgálják. Kérjük, hogy rendeltetésüknek megfelelően használják azokat!
- Csak a terepviszonyoknak megfelelő lábbeliben vállalkozzanak a túraútvonal végigjárására! (www.ramszakadek.hu)
A Duna ilyen gyönyörű volt, s a faluban is tobzódtak a színek.




A szakadérkról a hivatalos oldalon találtam infókat: A mintegy 1000 méter hosszú Rám-szakadék Dömös felett, a Három-forrás-völgy középső harmadában fekszik, és két helyen is elágazik. A szakadék maga egy vulkáni eredetű, nagyjából észak-déli irányban futó, andezittörmelékes breccsába mélyült szurdokvölgy. Falain a 15 millió évvel ezelőtti vulkáni tevékenység nyomai tanulmányozhatók. A miocénben a területet sekély tenger borította, amelyből szigetként emelkedtek ki a vulkánok. A rendkívül heves kitörések során a láva mellett dácitos, andezites vulkáni por és törmelék került a felszínre, majd a tengerbe. A robbanások a kráter falából is hatalmas darabokat szakítottak le, amelyek a forró porral keveredve létrehozták a ma látható szerkezetet, amelyben akár két-három méter átmérőjű tömböket is
feltárt az erózió.


Indul a kaland:

Ez tényleg ennyire szép volt!!!
A kápolnánál....



A következő évmilliók során a hegyek fokozatosan kiemelkedtek, és a felszíni hatások – szél, víz, hőmérséklet - következtében lepusztulásnak indultak. Az összegyűlt csapadékvíz pedig mély völgyet alakított ki a hegyoldalban. A puha tufában magas, függőleges falak, a víznek ellenálló keményebb lávarétegeken pedig zúgók, és vízesések alakultak ki.

Az elején még csak ilyen lankás....
Manósuba :)

Sok-sok kis vízesés.....eső után két nappal voltunk, minden nedves volt. Érdemes megfelelő,
impregnált lábbelivel indulni!

Páfránygyűjtemény.... :)
Összeszűkülő sziklafalai olykor merőlegesek, de befelé dőlő falak is vannak. Mélysége több helyen meghaladja a 35 m-t, míg fenékszélessége helyenként a 3 m-t sem éri el. Folyamatosan változik napjainkban is a Rám-szakadék, köszönhetően az eróziós és a talajképződési folyamatoknak. A mederben állandóan csörgedezik a víz, amely hóolvadáskor és nagyobb esők idején patakká duzzad. A patak vízgyűjtő területe viszonylag kicsi, így a kora tavaszi hóolvadás, valamint a nyári záporok okozta árhullámok nem tartósak. Ennek ellenére egész évben van víz a szurdokvölgyben, amely egyrészt a völgy nevét adó Három-forrásnak, másrészt a szurdokvölgy oldalában eredő vizeknek köszönhető. A Pilisi Parkerdő Zrt. szakemberei biztosítják a turistaút járhatóságát, felszabadítva az ösvényt az időnként feltorlódó hordaléktól
és a bedőlt fáktól.

És a szuper létrák. Régebben láncok voltak, most sokkal egyszerűbb. Gyerekeknek is. A létrák azért csúsznak, javasolnám, hogy ne sportcipőben, hanem megfelelően barázdált túracipőben vágjanak neki!!!!


Kedvenc szerelmes fáim :)
Érdekességként megemlíthető, hogy a Rám-szakadék felső végénél több száz m2-es suvadások figyelhetők meg, ami a talajrétegek egymáson való elcsúszásakor keletkezik. Ez a lejtviszonyok mellett a vastag agyagos termőrétegnek, illetve a forrásokból eredő vizek állandó áztató
hatásának az eredménye.



Lenyűgöző....
Aranyló fák....és az nem látszik, de folyamatosan hullottak a levelek....mint a mesében.
Zöldek mindenféle árnyalatban :)A zöld, a sárga és a bordó mindenféle árnyalatával találkozhatunk októberben. A szakadék elhagyása után pedig érdemes felmenni Dobogókőre. Dobogókő üdülőtelepülés Komárom-Esztergom és Pest megye határán, Budapesttől 25 km-re, észak-nyugati irányban található. Nevét a Visegrádi-hegység és egyben a Dunakanyar legmagasabb csúcsáról Dobogó-kőről (699 m) kapta.A Pilisszentkereszthez tartozó településrész állandó lakosainak száma 133 fő.Mire felértünk, kicsit párás volt a levegő és nem is sütött a nap. Elkélt a kabát. Még így is lenyűgöző
a látvány.Jó kirándulást!









És ekkora zsíroskenyérrel zártuk a napot.... :)(2016-ban 250 Ft/szelet :D)
A fotók saját készítésűek, kérem, hogy használatuk szándékát nekem jelezni. :) Köszönöm!
A kirándulást pedig köszönjük a gyermekeim iskolája szervező csapatának!!!!
A leírások és a figyelmeztetés a www.ramszakadek.hu oldalról van. Köszönöm szépen!
A fotók saját készítésűek, kérem, hogy használatuk szándékát nekem jelezni. :) Köszönöm!
No comments:
Post a Comment