Azt ugye tudjátok, hogy Magyarországon MINDEN hüllő- és békafaj védett? Kedvencünk egy-egy példánya is kétezer forintot kóstál.
Akkor ez négyezer? :D
A korábban is most is lencsevégre kapott foltos béka, a kecskebéka egy rendkívül elterjedt kétéltű, amely – mint az utóbbi évek DNS-vizsgálatai kiderítették – valójában nem önálló faj, hanem a tavi béka (Pelophylax ridibunda) és a kis tavibéka (Pelophylax lessonae) természetes hibridje (hoppá!), így fennmaradása mindkét faj jelenlétét igényli. Egyes szerzők klepton (kl.) névvel illetik ezt a kategóriát (Pelophylax kl. esculentus).
...békakirály énekét :D
Ritkán merészkedik távol a víztől, és veszély esetén is azonnal ott keres menedéket. A szárazföldön akár 1 méteres ugrásokkal közlekedik.
Telente a hideg miatt kénytelen vermelni. Sarokgumója lehetővé teszi, hogy a talajba ássa be magát, de gyakrabban választja téli álma helyszínéül vizes élőhelye iszapját.
Mint rokonai, a kecskebéka is ragadozó, hosszú nyelvével ragadja meg különféle ízeltlábúak, elsősorban repülő rovarok közül kikerülő áldozatát.
Békamama lesben áll, csak a torka lüktet, kicsi fia kiabál, kérek szúnyogsültet :D (Gryllus Vilmos)
Szereti a hasát :), szitakötők, rovarok, pókok, földigiliszták, meztelencsigák is szerepelnek az étlapján.
A tavaszi előbújást követően megkezdődik a párzási időszak, ilyenkor esténként a fajkomplex hímjeinek kuruttyolásától hangos a vízpart. Hibridsége ellenére a kecskebéka mind tavi, mind kis tavi, sőt más kecskebékákkal is képes szaporodni, sőt úgy olvasom ez szükséges is. Talán egy új faj is kialakul nemsokára :D A vízbe rakott peték megtermékenyülésüket követően néhány napra egy tápláló és védő funkciót ellátó kocsonyás burokba kerülnek (a lenti képen látszik). A kikelő ebihalak fejlődésük során számos vízi rovarlárvát pusztítanak el.
Nagy példányszáma garantálni látszik fennmaradását, bár a vizes élőhelyek eltűnése, a vízszennyezés és a rovarirtó szerek potenciális veszélyforrást jelentenek. A kecskebéka számos állatkísérlet alanya, és ez a faj szolgál az egyes országokban kedvelt békacomb forrásául. Magyarországon – mint minden kétéltű és hüllő – védettséget élvez, eszmei értéke 2000 forint.
Ez milyen béka???? Koszos vagy tavi?
képek: saját szöveg: főleg wiki
No comments:
Post a Comment